Udostępniają zwiedzanie zabytkowego kościoła w Nidku

Jest niewątpliwie jedną z pereł na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Mowa o zabytkowym, XVI.- wiecznym kościele w Nidku pod wezwaniem Świętych Szymona i Judy Tadeusza. Świątynia ta od lat jest poddawana procesowi renowacji, dzięki czemu wciąż zachwyca swoim urokiem. Warto przekonać się o tym osobiście, bowiem w każdą niedzielę w okresie wakacji, tj. od 29 czerwca do 31 sierpnia, kościół otwarty jest dla zwiedzających.

Czy widziałeś już drewniany kościół drewniany w Nidku...? Ta piękna świątynia, wzniesiona w szesnastym wieku w gminie Wieprz, jest żywym zapisem historii - zarówno gdy chodzi o elementy architektury sakralnej, nawiązującej między innymi do czasów baroku, jak i ślady po niezwykle tragicznych zdarzeniach (takich, jak II Wojna Światowa).

W czerwcu tego roku członkowie Komitetu Parafialnego z Nidku zaproponowali podczas specjalnie zwołanego zebrania, aby w każdą niedzielę wakacji, czyli od 29 czerwca aż do 31 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 12.00 udostępnić kościół parafianom oraz turystom. Ponieważ pomysł ich zyskał akceptację, dobrowolnie zgodzili się pełnić dyżury w wyznaczonych godzinach, by umożliwić przybyłym osobom zwiedzanie kościoła.

Proces renowacji drewnianego kościoła w Nidku prowadzony jest etapami. Dotychczas możliwy jest głównie dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz a także z dobrowolnych składek parafian i osób zwiedzających.

- Kilka lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona i ołtarz główny. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową. Obecnie trwają prace nad odrestaurowaniem bocznych ołtarzy - wyliczają członkowie Komitetu Parafialnego z Nidku.

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark