Jak tradycja, to tradycja... także stołu wielkanocnego... w Brzeźnicy

Pachnące ciasta, wędliny, jajka pod różnymi postaciami oraz szereg innych potraw wielkanocnych zaprezentowano w ostatnią niedzielę (6 kwietnia) w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy podczas spotkania przedświątecznego "Tradycja Stołu Wielkanocnego". Uroczystość ta organizowana jest na Ziemi Brzeźnickiej każdego roku - wpisana jest w cykl zatytułowany: „Powiat Wadowicki bogaty w tradycje kulinarne”. Organizatorem imprezy była Gmina Brzeźnica, tutejsze Stowarzyszenie „Nowoczesna gospodyni”, brzeźnickie Koło Gospodyń Wiejskich oraz CKiP w Brzeźnicy.

Kto może przygotować tak wiele smacznych i pachnących potraw, by przyjąć licznych gości przybyłych na przedświąteczne spotkanie "Tradycja Stołu Wielkanocnego" w Brzeźnicy...? Takze i w tym roku zaprezentowane rarytasy przyrządziły członkinie tutejszych Kół Gospodyń Wiejskich (z Brzezinki, Brzeźnicy, Łączan, Paszkówki, Kopytówki, Bęczyna, Nowych Dworów, Wyźrału Tłuczani, Chrząstowic, Marcyporęby oraz Sosnowic) oraz - gościnnie - z gminy Polanka Wielka.

Wśród zgromadzonych na uroczystości gości nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych - zarówno z powiatu wadowickiego, gminy Brzeźnica jak i zaprzyjaźnionych gmin z Doliny Karpia. 

Wydarzenie rozpoczęła część artystyczna. Przed zebranymi w brzeźnickim Centrum Kultury i Promocji wystąpiła Schola działająca przy tutejszej parafii. Chwilę później na scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Paszkówki, przedstawiając obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi.

Zanim przystąpiono do degustacji potraw dokonano jeszcze poświęcenia świątecznych potraw.

/Fot. Joanna Szymańska/

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark