To będzie czas przedświątecznych spotkań przy stole wielkanocnym...

Dzięki takim inicjatywom poznajemy i zarazem pielęgnujemy piękne polskie tradycje i zwyczaje związane z przygotowywaniem stołu wielkanocnego. W samym przesłaniu przedświątecznych spotkań chodzi jednak o coś jeszcze bardziej cennego i głębszego. Jakież znaczenie ma nasza radość z przeżywania świąt, gdy nie możemy, nie potrafimy lub po prostu nie chcemy dzielić się nią z innymi...? No i czy w takim okresie - widząc tak suto zastawione stoły - możemy w milczeniu odsuwać na bok nasze myśli o osobach borykających się właśnie z niedostatkiem...?

Już od następnego weekendu, czyli od 5 kwietnia, w poszczególnych gminach naszego regionu ruszy cykl spotkań przedświątecznych przy wielkanocnym stole. Jak zawsze przy tego rodzaju wydarzeniach będzie radośnie, kolorowo, no i oczywiście smacznie, bowiem wszystkie wielkanocne potrawy przygotują członkinie miejscowych kół gospodyń wiejskich.

Pierwsze z tegorocznych spotkań przy świątecznym stole zaplanowano w gminie Tomice, już w sobotę 5 kwietnia o godzinie 15.00, w Hali Sportowej przy tomickim gimnazjum. Organizatorem szóstego już Pokazu Potraw Wielkanocnych jest Ośrodek Kultury Gminy Tomice oraz tutejsze koła gospodyń wiejskich.

Dzień później na podobną imprezę zaprasza gmina Brzeźnica. Spotkanie z cyklu "Tradycje Stołu Wielkanocnego" rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że bogatym w piękne tradycje jest nie tylko powiat wadowicki, ale i oświęcimski. Dokładnie tydzień po wspomnianych spotkaniach (w niedzielę 13 kwietnia) czekają nas kolejne dwa ciekawe, choć różne w swojej formie wydarzenia: w Polance Wielkiej oraz w Zatorze.

Właśnie na ten dzień w stolicy Doliny Karpia przygotowywany jest - znany już z poprzednich lat - Zatorski Jarmark Wielkanocny, otwarty dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 14.00. Dwie godziny później (o godzinie 16.00) w Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej czeka nas duże wydarzenie artystyczne, połączone między innymi z koncertem Jacka Wójcickiego z zespołem. Integralną częścią wydarzenia, do którego powrócimy jeszcze w odrębnym artykule, będzie prezentacja i degustacja wypieków oraz potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur.

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark