"Plon niesiemy plon..." - Dożynki w Przeciszowie

I w tym roku organizatorzy Dożynek w Przeciszowie postawili na inny dzień niż niedzielę - wybrali sobotę 30 sierpnia. Gospodarzami przeciszowskiego Święta Plonów byli Państwo Wiesława i Stanisław Fajczyk. Popołudniowy ceremoniał dożynkowy poprzedziła msza święta dziękczynna, którą odprawiono w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Przeciszowie.

Wójt Gminy Przeciszów Bogdan Cuber, Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Kosowski, Poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, a także: sołtys wsi Las Józef Płonka oraz przedstawiciel tutejszej Rady Sołeckiej Bogusław Tokarz, reprezentujący sołtysa Przeciszowa - to uczestnicy Dożynek w Przeciszowie, zorganizowanych w ostatnią sobotę (30 sierpnia), na ręce których gospodarze Święta Plonów przekazali chleby wypieczone z tegorocznego zbioru  zbóż. Podkreślmy, że zaszczytną rolę gospodarzy tej uroczystości pełnili Państwo Wiesława i Stanisław Fajczyk.

Zanim jednak nastąpił moment ofiarowania chleba, najpierw został on poświęcony - podobnie jak i wieniec - podczas mszy świętej dziękczynnej, odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Przeciszowie.

Miejscem występów artystycznych i zabawy, a więc i tradycyjnego ceremoniału dożynkowego, był miejscowy stadion LKS "Przeciszovia". Na scenie, obok lokalnych grup artystycznych, zaprezentowały się również zespoły pieśni i tańca: "Bratkowie" z Monowic oraz "Małe Hajduki" z Oświęcimia.

Atrakcji oczekujących w słoneczny, sobotni dzień na uczestników przeciszowskiego święta było znacznie więcej. Nie dość wspomnieć, że Dożynki w Przeciszowie wpisano w cykl Festiwalu Doliny Karpia 2014. Niegasnącym zainteresowaniem cieszyła się Ciuchcia Beskidzka, wożąca pasażerów w każdym wieku po Ziemi Przeciszowskiej.

Ostatnim akcentem tutejszego Święta Plonów była zabawa taneczna. Czy może więc kogokolwiek zdziwić to, że "w tak pięknych okolicznościach przyrody" bawiono się aż do późnych godzin nocnych...?

/Fot. Edyta Krzyścin/

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark